Każdy fan czterech kółek chociaż raz w życiu interesował się kupnem nowych opon. I tu powstaje dylemat – jakie najlepiej kupić? Czy sugerować się ceną, jakością, awaryjnością, wyglądem wizualnym czy może jeszcze innymi czynnikami? W czasopismach motoryzacyjnych ostatnio prym wiodą opony całoroczne, które są zachwalane nie tylko pod względem jakości, bezpieczeństwa ale i ich ceny. Czy warto spróbować opon całorocznych? Co o nich mówią profesjonaliści i doświadczeni rajdowcy? Poniżej nasza rada.

1. Opony całoroczne

Opony całoroczne z takich sklepów z każdym rokiem zyskują większe zaufanie Polaków. Na podstawie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców można dostrzec, że nasze drogi bogatsze są o takie modele samochodów jak: Toyota Yaris, Nissan Qashqai, Toyota RAV4, Mazda 6 czy Nissan Juke. Posiadacze tych aut, doceniają dobre, sprawdzone i niezawodne opony, których nie trzeba zmieniać co kilka miesięcy. Opony, na których można jeździć zarówno latem, jak i zimą zwane również oponami uniwersalnymi – muszą być wykonane w taki sposób, by zapewniać bezpieczeństwo na drogach zarówno przy temperaturze – 20 stopni C, jak i + 30 stopni C. Dodatkowe, takie opony muszą świetnie radzić sobie w każdych warunkach atmosferycznych oraz na każdej powierzchni. Czy to możliwe? Producenci właśnie takich opono zgodnie przyznają, że tak!

2. Popularne opony

Popularne opony światowych marek takich jak np. Michelin, CrossClimate+ czy Nokian WeatheProof przekonują swoich potencjalnych klientów do właściwości i wysokich parametrów opon całorocznych. Wykonane są z dobrej gumy i mocnego bieżnika, dzięki czemu są w stanie znieść zimową ślizgawicę jak i upalne lato. Ponadto, taki zestaw charakteryzuje się również wysoką bezawaryjnością i komfortem użytkowania. Również w nich można dostrzec niezwykłą staranność montażu oraz dbałość o wewnętrzne detale. Zdecydowanie z roku na rok poprawia się ich wygląd wizualny, dlatego też coraz większa liczba klientów często się nimi interesuje i na takie opony właśnie się decyduje.

3. Którą wersje wybrać?

Kierowcy nadal nie mają pewności, który wariant opon wybrać. Zarówno jedne, jak i drugie to zakup dość kosztowny. Ponadto, mają one użytkownikowi służyć przez co najmniej kilka dobrych lat. Dlatego też wielu z kierowców stawia na opony sezonowe, które wymienia się do odpowiedniej pory roku. Plusem takiego rozwiązania jest zmniejszenie ich eksploatowania, co może znacznie przyczynić się do zwiększenia ich żywotności. Dodatkowo, koszt takich opon jest trochę mniejszy niż opon całorocznych. Z kolei ci, co są za drugim wariantem, do plusów zaliczają fakt, iż nie trzeba pilnować terminów, w których należy dokonać ich zamiany, oszczędza się się na wizycie w stacji diagnostycznej. Opowiadają się za tym wariantem kierowcy, którzy bardzo mało jeżdżą. Dla nich takie rozwiązanie jest więc wystarczające. 

4. Koszty

Koszt opon całorocznych dostępnych na rynku jest trochę większy niż opon sezonowych. Decydując się jednak na taki asortyment, warto postawić na opony dobrych, sprawdzonych marek. Źródło zakupu jest również ważne. Nie należy ich bowiem kupować z rynku wtórnego lub ze sklepów internetowych, które posiadają towar nieznanego pochodzenia. Warto się również zastanowić nad zakupem używanych opon całorocznych, gdyż nie do końca możemy być szczerze poinformowani o okresie ich eksploatacji i kondycji.